سیستم کنترل تردد ساختمان

سیستم کنترل تردد ساختمان چیست؟ سیستم کنترل تردد ساختمان چه کاربردی دارد؟ استفاده از سیستم کنترل تردد ساختمان چه مزیتی دارد؟ انواع سیستم محدود سازی دسترسی ساختمان چیست؟ چرا در ساختمان‌ها نیاز به سیستم کنترل تردد داریم؟ استفاده از سیستم کنترل تردد در ساختمان آیا ایمنی را برایمان تامین می‌کند؟

سیستم کنترل تردد ساختمان چیست؟

سیستم کنترل تردد ساختمان یکی از انواع سیستم کنترل دسترسی به شمار می‌رود که مهم ترین وظیفه آن محدود سازی تردد افراد به مناطق و محدوده‌هایی است که به لحاظ رفت و آمد افراد نیازمند بررسی دقیق می‌باشد تا امنیت منطقه مورد نظر را تامین سازد.

سیستم کنترل تردد ساختمان از این نظر که می‌تواند تردد افراد و خودرو به داخل ساختمان را ثبت نموده و مورد بررسی قرار دهد؛ می تواند نقش مهمی در امنیت ساختمان ایفا نموده و موجبات آسایش ساکنین را فراهم سازد.

بطور معمول از سیستم کنترل تردد ساختمان در ساختمان‌هایی که از منابع خاصی مراقبت نموده و یا افراد ساکن در آن مجموعه یا ساختمان به نسبت حفظ منابع و افراد ساکن در آن مجموعه حساسیت بالایی را در نظر دارند؛ استفاده می‌شود.

سیستم کنترل تردد ساختمان چه مزیتی دارد؟

با استفاده از سیستم کنترل تردد هوشمند ساختمان، بی نیاز از آن که فردی تحت عنوان نگهبان به مراقبت از منابع و محیط ساختمان بپردازد؛ می‌توان با خیالی آسوده از عدم بروز مشکلات امنیتی از زندگی در مجموعه مورد حفاظت قرار گرفته توسط سیستم مذکور لذت برده و به سایر فعالیت‎های روزمره پرداخت.

از دیگر مزیت‌های استفاده از سیستم کنترل تردد ساختمان، امکان استفاده از آن در ساختمان‌هایی با درجه امنیت بالا می‌باشد که هیچ گونه تردد عمومی در آن مجاز نیست و فقط افراد تائید صلاحیت شده ذینفع امکان تردد در آن مکان را دارند؛ می‌باشد.

انواع سیستم کنترل تردد ساختمان

انواع فعالیت سیستم کنترل تردد ساختمان در دو نوع آنلاین و آفلاین صورت می‌پذیرد.

در نسخه آنلاین کنترل دسترسی ساختمان، فرآیند کنترل تردد توسط سخت افزار و نرم افزارهای متصل به شبکه انجام می‌شود.

برخی از اقلام به کار رفته در سیستم کنترل دسترسی ساختمان آنلاین شامل

  • دوربین نظارتی که برای مشاهده و ثبت اطلاعات هر فرد به کار گرفته می شود.
  • راهبند که برای ممانعت از ورود افراد غیر مجاز به مجموعه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • نرم افزار کنترل دسترسی که برای پردازش اطلاعات موجود مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • سیستم مانیتورینگ برای مشاهده هرگونه فعالیتی که صورت گرفته است. 

می‌شود که با فعالیت پیوسته و هماهنگی میان اجزای مختلف سیستم کنترل دسترسی ساختمان، امنیت مورد نظر در مجموعه تامین می‌شود.

در نسخه آفلاین کنترل دسترسی ساختمان، انجام فرآیند محدود سازی تردد در ساختمان توسط یک دستگاه کنترل دسترسی و اپراتور انجام می‌شود.

بدین صورت که محدود سازی تردد در مرحله اول با تشخیص و شناسایی افراد، توسط اپراتور یا نیروی انسانی حاضر در موقعیت انجام می‌شود.

پس از این، کنترل فعالیت دستگاه محدود سازی تردد با استفاده از ریموت کنترلر انجام می‌شود.

استفاده از شیوه آفلاین کنترل تردد ساختمان، هرچند ساده تر و با هزینه کمتری صورت می‌پذیرد؛ اما با احتمال بروز خطاهای انسانی و یا هر گونه فعالیت سایر که می‌تواند به سادگی به کنترل تردد ساختمان ضربه بزند، همراه است.

از این رو در اکثر موقعیت‌ها، پیشنهاد می‌شود که از سیستم هوشمند کنترل تردد ساختمان بهره ببرید تا از لذت آسایش استفاده از سیستم محدود سازی تردد هرچه بیشتر بهره ببرید و از سلامت فعالیت صورت گرفته، اطمینان کامل حاصل کنید.

http://ofv-co.ir/?post=15033