دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس

دستگاه حضور غیاب کارتی بدون تماس بر استفاده از تکنولوژی RFID مبتنی است. این دستگاه با استفاده از فناوری شناسایی امواج رادیویی قادر است حضور و غیاب پرسنل را مدیریت کند. در این سیستم حضور و غیاب کارتی، علاوه بر خود دستگاه که باید از فناوری RFID پشتیبانی کند؛ کارت تردد پرسنل نیز باید قادر باشد اطلاعات ID که می‌تواند شامل هر نوع اطلاعات هویتی، سازمانی و مشخصات باشد را با دستگاه مبادله کند. بنابراین می‌توان گفت که این سیستم نیز برای عملکرد درست، به کارت RF نیاز دارد. این کارت از چند لایه تشکیل شده است که لایه میانی وظیفه برقراری ارتباط را بر عهده دارد و به نوعی نقش آنتن را در تبادل اطلاعات ایفا می‌کند. بر اساس محدوده طول موج 3 نوع دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس وجود دارد: دستگاه کارتخوان LF، دستگاه کارتخوان HF و دستگاه کارتخوان UHF. بنابراین لازم است قبل از خرید دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس به منظور انتخاب سیستم مناسب با کارشناسان این حوزه مشورت نمایید. شما می‌توانید جهت مشاوره با متخصصان ما در افق تایم تماس بگیرید.

دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس

دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس چیست؟

اگر به دنبال یک سیستم حضور و غیاب نسبتا ارزان قیمت هستید که از دقت آن هم آسوده خاطر باشید؛ دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس بهترین انتخاب است. این سیستم به لحاظ عملکرد مشابه دستگاه حضور غیاب کارتی تماسی است؛ با این تفاوت که در مدل کارتی بدون تماس، برای ثبت ساعت ورود و خروج پرسنل نیازی به تماس مستقیم کارت با سنسورهای دستگاه نیست. سیستم حضور و غیاب کارتی غیر تماسی برای ثبت ساعت ورود و خروج پرسنل، از کارت‌هایی استفاده می‌کند که از چند لایه تشکیل شده‌اند؛ این کارت‌ها اصطلاحا به کارت RF مشهورند. لایه ابتدایی و انتهایی به منظور چاپ مشخصات فردی، نام و لوگو سازمان و سایر اطلاعات این چنینی استفاده می‌شوند. اما وظیفه اصلی بر عهده لایه وسط است. بدین صورت که IC موجود در لایه میانی این کارت‌ها نقش آنتن را دارد و قادر است از طریق فرکانس‌هایی به سنسورهای دستگاه متصل شده و ساعت حضور پرسنل را ثبت نماید. به عبارت دیگر اساس عملکرد سیستم حضور غیاب کارتی بدون تماس همین فرکانس‌هاست؛ که به نام فرکانس RFID شناخته می‌شوند.

فرکانس RFID در دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس

سیستم حضور غیاب کارتی بدون تماس، بر اساس فرکانس RFID حضور و غیاب کارکنان یک مجموعه را مدیریت می‌کند. RFID تکنولوژی شناسایی فرکانس‌های رادیویی مخفف عبارت Radio Frequency Identification  است. استفاده از این فناوری در سیستم حضور و غیاب کارتی باعث شده است که دقت و سرعت ثبت اطلاعات نسبت به مدل سیستم حضور غیاب کارتی تماسی بسیار بالاتر رود. در واقع این دستگاه می‌تواند از فواصل مشخص و بدون تماس مستقیم با کارت ‌تردد شخص، ساعت ورود و خروج او را ثبت نماید. برای استفاده از این سیستم در مجموعه خود باید هر یک از پرسنل دارای یک کارت اختصاصی باشند؛ این کارت حاوی اطلاعات سازمانی افراد است. دستگاه کنترل حضور و غیاب کارتی غیر تماسی با استفاده از فناوری فرکانس RFID، کارکنان سازمان را احراز هویت کرده و ساعت ورود و خروج آنها را ثبت می‌نماید.

لازم به ذکر است که این سیستم کنترل تردد پرسنل بر اساس فرکانس RFID که در آن قادر به ثبت و کنترل حضوروغیاب کارکنان است؛ به 3 دسته تقسیم می‌شود:

  • دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس با فرکانس کم (LF)
  • دستگاه حضور غیاب کارتی بدون تماس با فرکانس زیاد (HF)
  • سیستم حضور و غیاب کارتی بدون تماس با فرکانس خیلی زیاد (UHF)

همچنین ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که به طور کلی هرچه فرکانس دستگاه بالاتر رود؛ فاصله لازم جهت شناسایی و خواندن اطلاعات موجود در کارت تردد (Identification) بیشتر خواهد شد. به عبارت دیگر دستگاه می‌تواند از فاصله دورتری کارت پرسنل را شناسایی و ساعت ورود و خروج آن‌ها را ثبت نماید.

فرکانس RFID در دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس

دستگاه حضور غیاب کارتی بدون تماس با فرکانس کم (LF)

فرکانس قابل شناسایی در این نوع دستگاه حضور و غیاب کارتی غیر تماسی در محدوده 120 تا 134 کیلو هرتز(134KHz) قرار دارد. در واقع این سیستم‌ها قادر به شناسایی فرکانس‌های کم(Low Frequency) رادیویی هستند. کارت‌های تردد (کارت RF) مورد استفاده پرسنل در این سیستم‌ها باید حداکثر در فاصله 10 سانتی متری از سنسور دستگاه قرار گیرند؛ تا امکان شناسایی ID یا همان اطلاعات سازمانی فرد را داشته باشند. پس اگر از دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس با فرکانس کم استفاده می‌کنید؛ باید کارت LF را در محدوده تا 10 سانتی متری نگه دارید تا ساعت ورود و خروج شما در دستگاه ثبت شود.

دستگاه حضور غیاب کارتی بدون تماس با فرکانس زیاد (HF)

 این دستگاه‌ها قادر به شناسایی فرکانس‌های بیشتر یعنی 13.56 مگاهرتز هستند. دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس با فرکانس بالا (High Frequency) قادر است تا کارت تردد پرسنل را حتی از فاصله یک متری شناسایی نماید. این دستگاه‌ها معمولا برای سیستم حضور و غیاب دانشگاه و برای آسان شدن ثبت ساعت ورود و خروج کارکنان دانشگاه و اساتید استفاده می‌شود. چرا که در این سیستم حضور و غیاب جهت شناسایی و کنترل تردد کارمندان، نیاز نیست افراد زیاد به دستگاه نزدیک شوند. این دستگاه‌ها با استفاده از کارت HF می‌توانند کاملا ایمن و مطمئن اطلاعات سازمانی را دریافت و ذخیره کنند. با این حال پیشنهاد می‌شود به جهت حفظ دیتای تردد پرسنل خود و سایر اطلاعات مهم سازمان تان از نرم افزار حضور غیاب هم استفاده نمایید. این نرم افزارها به صورت مطمئن اطلاعات را در حافظه خود ذخیره کرده و از آن‌ها بک اپ می‌گیرند.

دستگاه حضور غیاب کارتی بدون تماس با فرکانس خیلی زیاد (UHF)

فرکانس قابل درک در این دستگاه‌ها در محدوده طول موج 850 تا 960 مگاهرتز است. جالب است بدانید که دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی بدون تماس UHF(Ultra High Frequency) تا فاصله 10 متر را شناسایی می‌کنند. به همین دلیل می‌توان گفت که از این دستگاه‌ها اغلب برای لیست برداری اموال استفاده می‌شود. به این صورت که روی کالاهای مورد نظر یک تگ UHF یا برچسب نصب می‌گردد و سپس توسط دستگاه ریدرUHF از اموال لیست تهیه می‌شود. اغلب دستگاه‌های ریدر کارتی بدون تماس با فرکانس خیلی زیاد به صورت قابل حمل و به منظور چک کردن اموال موجود در انبار کارخانه‌ها و کارگاه‌ها استفاده می‌شود. اما عموما از این دستگاه به عنوان سیستم حضورو غیاب کارخانه استفاده نمی‌شود.

با این تفاسیر اگر تصمیم دارید یک سیستم هوشمند حضور و غیاب برای مجموعه خود تهیه کنید؛ مطمئنا به دنبال قیمت سیستم حضور غیاب کارتی بدون تماس هستید. به نظر شما این دستگاه‌های پیشرفته و مدرن چه قیمتی دارند و چطور می‌توان یک خرید مطمئن داشت؟

قیمت و خرید سیستم حضور و غیاب کارتی بدون تماس

قیمت دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس، اصولا از نوع تماسی سیستم حضور غیاب کارتی بالاتر است. چرا که در این نوع از دستگاه‌های کنترل تردد پرسنل، از فناوری پیشرفته RFID استفاده شده است. بنابراین به مراتب قیمت بالاتری نسبت به مدل‌های قدیمی‌تری دارند. به همین دلیل اگر قصد خرید سیستم حضور غیاب کارتی بدون تماس را برای سازمان خود دارید؛ بهتر است حتما با افراد متخصص مشورت کنید تا بتوانید بهترین مدل را انتخاب کنید. همچنین شما می‌توانید جهت اطلاع از قیمت انواع دستگاه حضور و غیاب و همچنین دانستن قیمت نرم افزار حضور غیاب به افق تایم مراجعه کنید.

قیمت و خرید سیستم حضور و غیاب کارتی بدون تماس
انواع دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس کدامند؟

دستگاه حضور غیاب با فرکانس پایین(LF)، سیستم حضور و غیاب کارتی بدون تماس با فرکانس زیاد(HF)، دستگاه حضور و غیاب کارتی با فرکانس خیلی بالا(UHF).

اساس عملکرد سیستم حضور و غیاب کارتی بدون تماس چیست؟

این دستگاه بر اساس فناوری RFID ساعت ورود و خروج پرسنل را ثبت می‌کند.

http://ofv-co.ir/?post=12925

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *